Gündem

Çeşme Ekoloji Platformu’ndan mücadeleye açık davet

İZMİR (İGFA) – Çeşme Ekoloji Platformu, Sakarya Mahallesi’nde arsa rantı için yüzlerce kutsal zeytin ağacı için katliama ‘dur’ demeyecek miyiz diye sordu.

Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan platform, “Emsalsiz güzellikte, doğal arkeolojik sit alanı Aya Yorgi’deki izinsiz kazı ve ağaç kıyımına, eko yıkıma neden olanlardan hesap sorup onlara dur demeyecek miyiz? Altınkum’da koruma altında bulunan, Ağustos ve Ekim aylarında açan kum zambaklarına kıyanlara, deniz içine konteyner koyanlara dur demeyecek miyiz?
Ilıca’da yıllarca her birimizin denize girdiği halk plajı arazisini satarak yüksek katlı rezidanslara onay veren ve o süreçte inşaat kimyasallarının denize dökülmesine vesile olan yönetimlerden hesap sorup dur demeyecek miyiz? Dalyan’da 9000 metrekare, sit alanı olan arsanın imara açılmasına dur demeyecek miyiz? Şimdi burada, Şifne’de denize dökülen kanalizasyon sularına dur demeyecek miyiz?” sorularını da yöneltti.

Yıllardır bu dereye bırakılarak Ilıca Plajı’nın üç koy yan tarafındaki denize dökülen bu kanalizasyon, deniz yaşamını yok edecek çok ciddi bir tehlike oluşturduğu ifade edilen açıklamada, “Tıpkı kanalizasyonun derin deşarj yoluyla, yıllar boyu Marmara Denizine dökülerek, Marmara’nın ölü bir denize dönüşmesinin acı tecrübesindeyken, hala Çeşme’de benzer hataların yerel ve büyükşehir belediye tarafından yapılıyor oluşunu kabul etmiyoruz. Denizler kanalizasyon atık havuzu değildir. Deniz yaşamı olmadan insan yaşamı olmayacağının bilincinde bu kanalizasyonun denize bırakılmasına son verilebilmesini sağlayacak ileri biyolojik arıtma tesisinin biran önce yapılmasını talep ediyoruz” denildi.

Platform üyeleri tüm duyarlı kamuoyunu, yaşam savunucularını, İzmir halkını ve özellikle Çeşme halkını bu çığlığın duyulması için dayanışmaya ve mücadeleye omuz vermeye davet etti.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Saç Ekimi Fiyatları -